Ataşehir

Batık Tırnak

Anasayfa » Ayak Batık Bakımı

Tırnak batması acı verici bir sorun olarak yaşam kalitesini ciddi oranda düşürür ve batık tırnak tedavisi ile iyileştirilmesi mümkündür. Ayak tırnağı üzerinde meydana gelen problemler yürümeyi zorlaştırır ve bu da ayakta yapılan işlerin verimsiz bir şekilde gerçekleştirilmesine neden olur. Yani hem iş hayatını hem de sosyal hayatı etkileyen bir sorundur. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda meydana gelebilen tırnak batığı, tırnak batması tedavisi ile kolay şekilde giderilebilmektedir. Çok ciddi olmayan, hafif seviyedeki tırnak batıklarında cerrahi olmayan bir tırnak batması tedavisi uygulanır. Fakat daha ciddi durumlarda tırnak batması ameliyat gerekebilir.

Tırnak batması tedavisi kapsamında gerçekleştirilen tırnak batması ameliyatlarında başarı oranı son derece yüksektir. Yine de tırnak batması tedavisi alanında uzman ve deneyimli hekimler tarafından yapılmadığı takdirde ortaya birtakım riskler çıkabilir. Peki tırnak batığı tedavisi hangi prosedürleri içerir ve hastaların batık tırnak tedavisi sürecine dair bilmesi gerekenler neler?

İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top
  Galeri

  Batık Tırnak Nedir?

  Son derece acı verici bir sağlık sorunu olan tırnak batması, tırnağın normal şekilde ileriye doğru uzamak yerine, derinin içine doğru uzaması ile meydana gelir. Hemen hemen tüm tırnaklarda görülen bir sağlık sorunu olmakla birlikte, yaygın olarak ayak baş parmağında görülür ve başarılı bir batık tırnak tedavisi ile üstesinden gelmek mümkündür. Çok şiddetli ağrılara neden olan bu durum tedavi edilmediği takdirde, tırnak kaybına da varabilecek daha ciddi sorunlara neden olabilir. Tırnak batmasının diğer tanımı ise tırnak şeklinin bozulması, cilt dokusuna baskı yapması ve cilt dokusu içerisinde kıvrılarak büyümesi şeklinde yapılır. Batık tırnak tedavisi hastalığın boyutuna göre pek çok farklı prosedürden oluşur. Bu yüzden öncelikle uzman tarafından sorunun incelenmesi ve sorunun boyutuna göre bir batık tırnak tedavisi süreci planlaması gerekir.

  Peki tırnak batması neden olur ve ayak tırnak batması sorununu hiç yaşamamak için ne gibi önlemler almak gerekir?

  Ne Dediler?
  ilknur güler
  ilknur güler
  2022-12-10
  Çok profesyonel ve tamamen müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir salon. Lyuba Hanım hiç üşenmeden saatlerce bir el üzerinde çalışıyor ve asla siz tamamiyle tatmin olmadan bırakmıyor.
  Ece Köklü
  Ece Köklü
  2022-09-16
  Spa kalitesinde, inanılmaz bilgili ve becerili uzman deneyimiyle, problemli tırnak iyileştirmesi, manikür, pedikür, kalıcı tırnak/oje süsleme hizmetlerinden (çok zor beğenen biri olarak) aşırı memnunum. Tertemizler, ayrıntıya özen gösteriyorlar ve salonda servis alırken birikimleriyle, kendinizi “doğru yerdeyim” kanaatine erdiren, donanımlı sohbetlerleriyle çok tatlılar. Kesinlikle tavsiye ederim.
  Yasemin
  Yasemin
  2022-08-26
  Yabancısı olduğum semtte manikür pedikür arayışına girerken burdaki yorumlara dayanarak tercih ettiğim ve pişman olmadığım yer. Gerek Lyuba hanıma gerekse tırnaklarıma jel tırnak işlemini uygulayan Lena hanıma müşterilerine gösterdikleri ilgiden ve sağladıkları memnuniyetten ayrıca işindeki ciddiyet ve profesyonellikten ötürü burdan tekrar teşekkür ederim.
  Neslihan Yalçınkaya
  Neslihan Yalçınkaya
  2022-08-13
  Bu mekanı internetten keşif ettim ve çok memnun kaldım güler yüzleri ve profesyonel hizmetlerinden ötürü teşekkür ederim pedikürden çok memnun kaldım.
  Merve ATA
  Merve ATA
  2022-08-13
  Çok memnun kaldık tavsiye ederim bence bu sektörde en iyiler 👏🏻🫶
  Meryem Ekşi Erdil
  Meryem Ekşi Erdil
  2022-08-02
  Tırnak yeme sorunumu luba hanım çözüyor. Ona çok teşekkür ederim. Her seferinde beni mutlu ederek yolluyor
  ASLIHAN ATALAY
  ASLIHAN ATALAY
  2022-06-07
  İlk deneyimimdi, benden önceki kişiler gibi güzel bi geri bildirim bırakacağımı umarak gittim ve aşırı memnun kaldım. Hem alakaları, hem profesyonellikleri, hızları, bebekli bir misafir olmama rağmen anlayışları için hem Lena hem de Luba hanıma çok teşekkür ederim 🙏🏼♥️ jel tırnak ve manikür yaptırdım, bir sonraki ziyaretimi de batık tırnak tedavisi için alacağım 🥰 iyi ki sizi buldum yahu 🥳🥳
  Tülin BULUR
  Tülin BULUR
  2022-04-04
  Aldığım tüm hizmetlerde çok memnun kaldığım işletme 🙏 Lyuba hanım gerçekten çok profesyonel ve işinde gerçekten uzman.. özellikle medikal pedikür konusunda çok memnunum. Batık tırnakların gerçekten artık hiç batmıyor 😅 Ellerimiz ve ayaklarımız ona emanet 🥳
  Naciye Akkaya
  Naciye Akkaya
  2022-03-12
  Çok memnunum, hem güler yüzlüler hem profesyonel. Gözünüz kapalı guvenip gidebilirsiniz! Teşekkürler luba!

  Tırnak Batması Neden Olur?

  Tırnak batması rahatsızlığının en temel nedenleri tırnağın normalde olduğundan çok daha kısa kesilmesi ya da ayak tırnaklarını yuvarlak şekilli olarak kesmektir. Ayrıca ayak tırnaklarının kalınlaşmasına ve içeriye doğru dönmesine neden olan mantar gibi hastalıklar da batık tırnak tedavisi gerektirecek ciddi sorunlara neden olabilir. Tırnağın kalınlaşması ile birlikte kesilmesi çok daha zorlaştığı için, bu durum çok daha fazla acıya neden olabilir. Tüm bunlara ek olarak ayak tırnak batması şu nedenlerle de gelişebilir:

  • Dar çoraplar ya da ayakkabılar nedeniyle tırnakların sıkışması,
  • Tırnak yatağının genişliği ile tırnak boyutu arasında orantısızlık olması,
  • Ayak tırnaklarında meydana gelen yaralanmalar,
  • Ayak tırnaklarının olması gerekenden çok daha kavisli bir yapıya sahip olması,
  • Yanlış şekilde gerçekleştirilen manikür ve pedikür uygulamaları.
  • Uzun süre topuklu ayakkabı veya burnu dar ayakkabılar giyilmesi.

  Özellikle kıskaç tırnak olarak da tanımlanan, tırnakların doğuştan içe doğru kıvrık olduğu hastaların, tırnaklarını mümkün olduğunda düz şekilde kesmesi, tırnak batması tedavisi gerektirecek sorunların ortaya çıkmasını önleyebilir. Yine de olağandışı kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak hastalık olarak nitelendirilmez. Peki tırnak batması belirtileri nelerdir ve nasıl geçer?

  İlgili Yazılar

  Batık Tırnak Belirtileri Nelerdir?

  Tırnak batması rahatsızlığı kendisini genellikle tırnağın bir yanında ya da iki yanında birden ağrı ya da hassasiyet ile gösterir. Aynı zamanda ayak tırnağının etrafında kızarıklık da fark edebilirsiniz. Çok daha ciddi durumlarda tırnak çevresinde şişlik ya da enfeksiyona bağlı olarak akıntı da meydana gelebilir. Ayrıca tırnak batması tedavisi gerektirecek durumlarda şu gibi belirtiler de ortaya çıkabilir:

  • Cildin renginin değişmesi ya da morarması,
  • Bölgede iltihap birikmesine bağlı gelişen aşırı ısınma,
  • Parmak hareketlerinde hassasiyet,
  • Tırnağın renginin değişmesi,
  • Tırnak yapısının kıvrılması, bozulması ya da anormal şekilde değişmesi,
  • Tırnak üzerinde çatlak ya da kırılmalar görülmesi,
  • Tırnakların kalınlığının artması.

  Bu belirtilerin tamamı durumun ciddi olduğunda ve batık tırnak tedavisi gerekliliğine işaret eder. Özellikle dokuda ısı artışı ve akıntı hızlı şekilde tıbbi müdahale gerektiğini gösterir. Bazı hastalarda bu belirtilerden yalnızca biri görülürken, bazı hastalardan birden fazla belirti birlikte görülebilir. Peki bebeklerde tırnak batması meydana gelir mi ve böyle durumlarda tırnak batması nasıl tedavi edilir?

  Bebeklerde Tırnak Batması Olur mu?

  Tırnak batması sorunu her yaştan insanda görülebileceği gibi bebeklerde de görülebilir. Bebeklerde tırnak batması meydana geldiğinde belirtiler yetişkinler ile hemen hemen aynıdır. Yani kızarıklık, şişme, dokunma hassasiyeti ya da irin sızması gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca bebekler ağlar şekilde sürekli olarak ayak parmaklarına dokunuyorsa, böyle durumlarda da tırnak batmasından şüphe duyulabilir. Bebeklerde meydana gelen tırnak batmalarında eğer enfeksiyon gelişmediyse, evde uygulayabileceğiniz birtakım yöntemler iyileşmeye yardımcı olabilir. Fakat henüz enfeksiyon yoksa tırnak batması tedavisi için şu yöntemlere başvurabilirsiniz:

  • Bebeklerinizin ayaklarını 15 ila 20 dakika ılık sabunlu suda bekletin,
  • Nemlenen batık tırnak bölgesine batan tırnağı kökünü bırakmadan ve çok zorlamadan alın,
  • Bölgedeki tahrişin azalmasını ve enfeksiyonun önlenmesini sağlamak için antibiyotik kremler kullanın,
  • Batık tırnak bölgesinde baskı olmaması için ayakları çıplak bırakın ve sıkı çoraplar ya da sıkı ayakkabılar giydirmekten kaçının.

   

  Eğer uyguladığınız bu yöntemler batık tırnak tedavisi için yeterli olmadıysa ve bölgede enfeksiyon oluşumu gözlüyorsanız, acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda bulunur. Peki tırnak batması nasıl geçer ve tırnak batması tedavisinin etkileri ne kadar sürede görülebilir?

  Tırnak Batması Nasıl Geçer?

  Tırnak batması tedavisi için herkesin evde uygulayabileceği bazı basit yöntemler bulunur. Söz konusu yöntemler arasından öne çıkanlar şunlardır:

  • Ayaklar az tuzlu ılık suda 20 dakika bekletilmeli,
  • Tırnak makası yardımıyla tırnak etine batan tırnağın ucunu kenardan koparmadan alıp çıkartılmalı,
  • Mümkün oldukça ayaklar açık tutulmalı,
  • Enfeksiyonlu bölgeye antibiyotik krem kullanılmalı.

  Elbette batık tırnak tedavisi için uygulanan bu yöntemler her zaman etkili sonuç vermez. Eğer bunlara rağmen batık tırnak şikayetiniz devam ediyorsa, bir ayak bakım uzmanından randevu almanız ve batık tırnak tedavisi sürecini planlamanız gerekir. Peki geçmeyen tırnak batması durumunda ameliyat nasıl gerçekleştirilir ve batık tırnak bakımı nasıl yapılır?

  Tırnak Batması Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Tırnak batması tedavisi evde uyguladığınız yöntemlerle sonuç vermediyse, ayak bakım uzmanları çeşitli antibiyotik kremler ile batık tırnak tedavisi uygular. Eğer bu yöntem de işe yaramazsa, tırnağın bir kısmının kesilmesi ya da cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Ayrıca evde tırnak batması tedavisi sonuç verse bile, tekrarlayan durumlar oluşabilir ve bu da ameliyat gerektirir. Ayrıca şeker hastalığı gibi komplikasyon oluşumuna neden olabilecek durumlar da ameliyat için gereklilik oluşturur. Tırnak batması ameliyatı sırasında izlenen adımlar ise şunlardır:

  • Antiseptik solüsyonlar kullanılarak ayak derinlemesine temizlenir,
  • Anestezik maddelerin enjeksiyonu ile tırnak yatağı uyuşturulur,
  • Kanamanın kontrol edilebilmesi adına parmak köküne turnike yerleştirilir,
  • Özel aletler ve makas ile tırnak batığının olduğu kısımdan başlayarak tırnak köküne doğru bir kesi yapılır,
  • Tırnağın bir kısmı ya da tamamı çıkarılır,
  • Koter adı verilen ısıtmalı bir elektronik cihaz yardımıyla ya da asidik bir solüsyon ile batmanın olduğu tırnak kökü tahrip edilir,
  • Kesi bölgesine dikiş atılır, parmak bandajlanır ve operasyon sonlandırılır.

  Ameliyat sonrası söz konusu tırnak batığına neden olan alınmış kenarlar bir daha uzamaz. Bu da tırnak batması tedavisi sonrası rahatsızlığın tekrar etmeyeceği anlamına gelir. Peki tırnak batması tedavisi sonrası tırnak batması bakımı nasıl yapılır?

  Tırnak Batması Tedavisi Sonrası Bakım

  Tırnak batması tedavisi eğer ameliyat ile gerçekleştiyse, işlemden bir gün sonra hastalar pansuman için çağrılır. Hastaların işlemden bir gün sonra pansuman için çağrılmalarının nedeni, lokal anestezi etkisi geçtikten sonra ağrının yönetilmesine yardımcı olmaktır. Pansuman sonrası ameliyat bölgesindeki basınç azaldığı için bölgedeki daha az hissedilir hale gelir.

  İyileşme sürecinde hastaların ilk üç gün boyunca mümkün olduğunda ameliyat bölgesi üzerine basmamaları gerekir. Ayrıca ayağı aşağı sarkıtmış bir şekilde oturmak ağrılara neden olacağından, ayak parmakları yukarı doğru bakacak şekilde oturulması önerilir. Ameliyattan sonraki gün uygulanan pansuman değişiminin ardından 5. günde ikinci pansuman değişimi, 10. günde ise üçüncü pansuman değişimi gerçekleştirilir. Operasyondan sonraki 15. günde ise dikişler alınır ve batık tırnak tedavisi tamamlanmış olur. 

  Tırnak Batması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Genellikle ayak parmaklarında meydana gelen batık tırnak sorunu pek çok insan tarafından önemsenmeyen bir hastalık olsa da ilerlediği durumlarda çok ciddi sonuçları olabilir. Bu yüzden önemsenmesi ve batık tırnak tedavisi ile üstesinden gelinmesi gereken bir sorundur. Batık tırnak tedavisi ile tedavi edilmediği durumlarda çok şiddetli ağrı ya da acılara sebep olan tırnak batması, tırnağın alt kısmında bulunan kemiğin enfekte olmasına neden olarak ciddi kemik problemlerine neden olabilir.

  Tedavi edilmediği durumlarda tırnağın tamamen kaybedilmesine neden olabilecek bu hastalık, kan dolaşımı zayıf olan ya da şeker hastalığı bulunan kişilerin belirtileri çok daha şiddetli şekilde yaşamasına neden olabilir. Ayrıca tırnak içeri doğru büyümeye devam eder, sinirlere zarar verirse, ortaya yürüme problemleri de çıkabilir. Bu yüzden batık tırnak tedavisi önemsenmeli ve vakit kaybetmeden tırnak batması tedavisi için bir merkeze başvurulmalıdır. İstanbul tırnak batması tedavisi alabilmek için çok sayıda merkeze ev sahipliği yapar. Örneğin Ataşehir batık tırnak bakımı hizmeti alabileceğiniz lokasyonlardan biridir.

  Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

  Alacağınız birtakım önlemler, tırnak batması sorununu tırnak batması tedavisi almaya gerek olmadan önlemenizi sağlar. Özellikle kavisli ayak tırnaklarına sahip olmak hayat boyu önlem almayı gerektirir. Bu önlemler arasından öne çıkanları şu şekilde listelemek mümkündür:

  • Tırnakların yanlış kesilmesi en sık karşılaşılan tırnak batması nedenidir; bu yüzden ayak tırnakları düz bir şekilde kesilmelidir,
  • Batma gelişmemesi için ayak tırnaklarının çok kısa kesilmemesi gerekir,
  • Rahat ayakkabı ve çoraplar giymek, ayağı sıkan ayakkabı ve çoraplardan uzak durmak önemlidir,
  • Darbeye bağlı tırnak batması gibi sorunların önüne geçmek için, burun kısmı koruyucu olan ayakkabıları tercih etmek gerekir.

  Ayağı günde çok fazla baskı altına almak da tırnak batması tedavisi gerektirecek durumlara neden olabilir. Bu yüzden ayak üzerindeki baskıyı ara ara rahatlatmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca tırnak batması belirtileri ortaya çıktığında ve bu artık bir sağlık sorunu haline geldiğinde, batık tırnak tedavisi için mutlaka bir uzmana başvurmanız gerekir. Çünkü enfeksiyonu önlemek için tırnak batması tedavisi bir gerekliliktir.

  Tırnak Batması Tedavisi Fiyatları

  Tırnak batması tedavisi ya da batık tırnak tedavisi farklı şekillerde gerçekleştirilebilir; bu yüzden de ortalama bir fiyat vermek ne yazık ki mümkün değildir. Batık sorununun seviyesi, uygulanacak olan yöntemler, uzmanların deneyimi ve daha pek çok faktör tırnak batması tedavisi fiyatlarını belirler. Bu yüzden tırnak batması tedavisi ile ilgili fiyatların belirlenebilmesi adına bir uzman muayenesi gerekir. Ayrıca tırnak batması tedavisi gerçekleştirecek olan merkezin güvenilirliği, bu merkezde çalışan uzmanların deneyimi gibi faktörler de batık tırnak tedavisi fiyatları üzerinde etkilidir.

  Eğer siz de “tırnak batması nasıl olur” sorusuna kapsamlı bir yanıt almak ve batık tırnak tedavisi ile ilgili kafanıza takılan tüm soruları cevaplandırmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  WhatsApp
  Hemen Ara!