Jel Tırnak

Jel Tırnak

Jel Tırnak

Jel tırnak şablon sistemi ile yapılır. Jel tırnak protez tırnak değildir.

Jel tırnak, tırnağın üzerine şablon yardımı ile üstüne jel uygulanarak tırnağın uzatılması işlemidir. Jel tırnak hem tırnağı uzatmak hem de tırnağı güçlendirmek için kullanılmaktadır. Jel tırnak cam gibidir kırılması kolay değildir. Jel tırnak manikürünüzü geciktirir, ellerinizi uzun bir süre boyunca bakımlı gösterir.

Jel tırnak birçok amaç ile kullanılabilir. Estetik amaçlı, tedavi amaçlı veya tedaviden sonra görsel olarak deforme olmuş tırnaklar içinde kullanılabilir.

Daha çok estetik amaçlı kullanılan jel tırnak, kendi tırnağı zayıf olup tırnağını uzatamayan fakat tırnaklarını uzun ve bakımlı görmek isteyen veya iş gereği elleri ortada olup bakımlı olması gereken bireyler tarafından kullanılır.  Jel tırnak elleri daima bakımlı ve güzel gösterir. Uygulamanın birçok püf noktası vardır, yapılırken dikkat etmek gerekmektedir. Şablon ile tırnak uzatma işlemi için önce kendi boyları tamamen kısaltılır. Ve uygulama yapılacak olan kişinin tırnak yüzeylerinin tamamen yağsız ve en üst dorsal katmanının hafif törpülenmiş ve mat olmasını gerektirir. Aksi halde jel, tırnağa yapışmaz ve birkaç gün sonra tırnağından ayrılır. Tırnakları kısaltıp matlaştırdıktan sonra tırnak çevresindeki etler kalın ise Freze makinesi ile veya makasla alınır. Tırnak yüzeyinin tamamen temiz olması gerekir, lakin bir kalıntı olması durumunda jel uygularken kalıntı üzerine gelirse o bölgedeki jel atabilir yani tırnaktan çıkabilir, iyice yapışmaz. Tırnak yüzeyi hazır olunca eller sabunla yıkanır ve tüm kalıntıların tamamen temizlendiğinden emin olunduktan sonra jel işlemine başlanır.

İlk önce dehidratör sürülür. Dehidratörün görevi tırnağın yağ almasıdır. Sonra Primer sürülür. primer tırnağın, jelin veya ojenin arasındaki yapışkanlığı sağlar. Daha da sonrasında ince bir tabaka base coat sürülür. Base coat jelin ilk katıdır, UV makinesi ile 60 saniye kurutulduktan sonra tırnağın altına şablon yerleştirilir. İstenen boyut kararlaştırılır, tırnaktan başlayıp şablon üstüne ince bir tabaka sürülür, UV makinesinde kurutulur ve ikinci katman sürülür. İkinci katmanda tırnağın kırılmaması için tehlikeli bölgede apex denilen hafif bombeli yükselme şekli yapılır. Yine UV makinesinde kurutulur. Bu işlem her parmakta ayrı ayrı yapılır çünkü jelin yapısı sıvıdır, şekil verildikten hemen sonra makinaya koyup kurutulmazsa şekil bozulur. Tüm tırnakların jelleri yapılıp kurutulduktan sonra jellerin üstünde kalan yapışkan tabakayı silip kağıt törpü yardımıyla şekil verilir. Jelde fazlalık varsa bu aşamada giderilir. Şekillendirme bittikten sonra tırnak çevresindeki yıpranmış deri parçaları varsa freze makinesi ile üstünden geçilir, eller tekrar yıkanır. Tırnak çevresindeki proksimal kalıntı arasındaki tozlar ve kalıntılar arındırılır ve oje sürülür. İstenirse dizayn yapılır.

Jel tırnak 3 hafta ile 1 ay arasında kullanılır sonra bakım yapılması gerekir. Bakımda istenilen boya getirilir, oje tırnaklardan çıkartılır, manikür yapılıp uzamış bölgeye jel dolgusu yapılır, oje sürülür. 3-4 hafta geçtikten sonra aynı şekilde bakım yapılır. Jel tırnak doğru yapıldığı taktirde tırnağa herhangi bir zararı bulunmamaktadır, fakat bakım süresi belirttiğimiz süreden fazla olması ve bundan sebep serbest uç fazla uzarsa, ağırlıktan dolayı tırnak kırılabilir. Bu sebeple jel tırnağın bakımlarının zamanında yapılması önemlidir. Yani jel tırnak zararlı değildir, jel tırnak çalışan bireylere zaman kazandırır. Sadece çıkarılırken freze makinesiyle çıkarıldığı için tırnağı inceltebilir. Bunun olmaması için freze makinesini çok dikkatli kullanılmalı, tırnağın üstünde biraz jel bırakılması da tırnağın incelmemesine yardımcı olur.

Aynı zamanda jel tırnak, tırnak yeme tedavisinde kullanılabilir. Bu hastalık tırnakları ve tırnak çevresindeki etleri kemirme alışkanlığı anlamına gelir. Önce tabii ki hastanın psikolog ile görüşmesi ve sorunu kökten çözmesini daha sonra manikür ustasına gitmesini tavsiye ederiz. Yenmiş ellere önce manikür sonrada jel tırnak yapılır. İşlem uygulanacak kişi çocuksa tırnağı sadece jel ile kaplanır böylece tırnakları sert olduğu için yiyemez. İstikrarlı ve düzenli bir şekilde manikürü ve jel kaplaması yapılırsa bu alışkanlığından vazgeçebilir. İşlemin uygulanacağı kişi yetişkinse jel tırnak şablon ile yapılabilir. Böylece tırnak yenilemeyecek kadar sert ve zarar vermek istenilmeyecek kadar güzel olurlar.

Jel uygulaması tırnakları güçlendirmek için de kullanılır. İnsanların tırnakları zayıf olabilmektedir, bu kişilerin tırnağı uzamadan kırılabilir. Bu durumda tırnak üzerine jel ile kaplama yapılır. Jel, tırnakları güçlendirir ve böylece tırnaklar kolayca uzatılabilir. Tabii ki bu durumda da istikrarlı olmak gerekir, çünkü jel tırnakları sadece geçici olarak güçlendirir, tedavi etmez. Yanı jel çıkarıldığı vakit tırnak eski haline döner.

Jel tırnak ayaktaki batık sorunlarında da kullanılabilir. Bazen ayak baş parmaklarındaki tırnak içeriye doğru uzar, etin içine batar. Bu durum büyük rahatsızlık verebilir. Bu sorunun birkaç çözümü vardır, içlerinden biri jel tırnak. İçeriye doğru batan tırnağın üzeri jel ile kaplanır, gerekirse biraz uzatılır. Jel, tırnağın duvarlarını düzleştirip yukarı doğru çeker ve tırnak içeriye batmaz, böylece batma olmaz. Bazen tedavi için bu uygulama yeterli olabilir.

Ayak mantarı tedavisinden sonrada bazen tırnaktaki mantardan oluşmuş deformasyonu görsel olarak kapatmak için jel tırnak gerekli olabiliyor. Fakat mantar tedavi sırasında asla uygulanmamalı. Tırnak yüzeyini tamamen kapattığı için tedaviye engel olur, alttaki tırnağa hava aldırmaz bu sebeple mantar üremesinin devamına yol açar. Yani jel tırnak aktif mantarın veya Oniholizis’in bulunduğu durumlarda asla uygulanamaz. Jel sadece sağlıklı tırnaklara uygulanabilir, sağlıklı olmadığına dair şüphenizin bulunduğu durumlarda uygulamanın yapılması tavsiye edilmez. Çünkü bir mantar başlangıcı veya bakterinin bulunduğu tırnağa jel uygularsak bakteriler kapalı ortamda daha hızlı ürer ve kısa sürede tüm tırnağa yayılır, tedavisi zor ve uzun sürer.

Sonuç olarak jel tırnak hem estetikte hem de sağlıkta kullanılabilir. Jel uygulamasının görselliği ile kullanımda rahatlığı, güzel hissettirir ve özgüveni arttırır. Uzman kişilerce yapılması önerilir.

Jel Tırnak Nedir?

Kişisel bakım uygulamaları ya da tercihleri konusunda, görsel ve estetik güzellik anlayışında, son dönemlerde tercih edilen, bu kapsamdaki işlemlerinden bir tanesinin, jel tırnak uygulaması olduğu görülmektedir. Peki jel tırnak nedir? Aslında bu ifade protez tırnak ifadesinin bir bölümünü meydana getirmektedir. Protez tırnaklar bildiğiniz üzere, özellikle son dönemde, oldukça tercih edilen uygulamalar arasında bulunmaktadır. Bu uygulamanın bir bölümünü de jel tırnak meydana getirmiştir. Kısaca estetik görünümü tamamlamak, tırnak bakımını yapmak, uzun ömürlü ve görsel açıdan zenginlik kazandıracak, büyülü tırnak şekline kavuşmak anlamında kullanılması mümkündür. Kelime bazında bir açıklama yapılacak ise, mevcut tırnağınızın üzerine tatbik edilen, kurudukça sertleşen tırnak görüntüsünü alan ve net olarak izlenebilen, jel bir uygulama anlamına gelmektedir.

Jel Tırnak Neden Tercih Ediliyor?

Aslında bunun her ne kadar farklı açılardan değerlendiriyor olsanız da, sağlık açısından tercih edildiğini söylemek mümkün olacaktır. Jel tırnak neden tercih ediliyor? Sararmış tırnakların daha bakımlı hale getirilmesi, yıpranmış tırnakların daha bakımlı hale getirilmesi, tırnak derilerinin bakımlarının ve el bakımlarının yapılması gibi kapsamlar ile tırnak uzama ömrünü arttırmak amacı ile tatbik edilen bir uygulama ve bir güzellik bakım veya estetik güzellik sistemi olduğunu düşünmelisiniz.

Jel Tırnak Nasıl Yapılır?

Gerçekte bu sistem, tamamen profesyonel, deneyimli, yetkili sertifikalı kişi ya da kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Jel tırnak nasıl yapılır? Burada sistem şu şekilde işlenecektir. Öncelikli olarak, tırnağınızın bakımı yapılacak, deri bakımı yapılacak ve gerekiyor ve ihtiyaç duyuluyor ise, törpüleme işlemi yapılıp, şekil verilecektir. Daha sonra temizlik işleminin yapılmasını müteakip, hazırlanmış özel jel, tırnak üzerine sürülecek ve mevcut kısımdan itibaren uzatılması sağlanacaktır. Sürülmüş olan mevcut jelin, kendi başına ve hızlı bir şekilde donmaması nedeniyle, özel ışın yöntemlerinin kullanıldığı ve kurutulma işleminin yapıldığı görülecektir. Bu aşamadan sonra ise, jel sonrası ise, tırnakların üst uç kısımlarına doğru gelinecek, uzun tırnak formunun verildiği ve tekrar jel sürmek işleminin yapıldığı görülecektir. Tamamen istenen kıvam verilene kadar, işlem tekrarlanacak ve kontrollü bir işlem gerçekleştirilecektir.

Jel Tırnak Uygulamasını Kimler Yapabilir?

Burada bireysel, kendi başınıza, ev ya da işyerlerinde ya da bulunduğunuz ortamlarda yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Klasik, bireysel, tırnak bakımı ya da oje sürme işlemi ya da takma tırnakların alınıp, monte edilmesi gibi bir işlem değildir. Jel tırnak uygulamasını kimler yapabilir? Burada özel ışın yöntemlerinden, bakım çalışmalarından bahsedilmesi, özel karışımlı işlemlerin uygulanması gibi prensipler dikkate alındığında, güzellik merkezi, yetkili sertifikalı kişi ya da kuruluşlar ifadesi ön plana çıkacaktır.

Jel Tırnak Uygulamasında Gerekli Olan Hijyen Şartları

Uygulamasında gerekli olan hijyen şartları, en dikkat etmeniz gereken konudur. Herhangi bir güzellik merkezini kişi ya da kuruluşu tercih ettiğinizde, önemli olan, jel tırnak uygulamasında gerekli olan hijyen şartları olacaktır. Ekipmanlara, ortama, personele dikkat etmelisiniz. Gerçekten dezenfekte edilmiş aletlerin kullanıldığından emin olmalısınız. Bir şahsa kullanılan bir aletin, sizin üzerinizde de kullanılması gibi bir durumdan kaçınmalısınız. Tercihinizde, profesyonel hizmet verip denetlenen sağlık kuruluşları ya da güzellik merkezleri bulmalıdır.

Jel Tırnak Uygulamasının Ömrü

İşlem yaptırdığınızda, yaptığınız masrafın ne kadar süreceğini ya da ne kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Jel tırnak uygulamasının ömrü tatbik edildikten sonra, sizlerin kullanma prensibine göre değişecektir. Ancak, uzun süreli bir kullanım imkanı yaratıldığı görülmektedir. Kullanım ömrünü arttırabilmek için, uygulamadan sonra, uygulamanın ardından 4 hafta sonra bakım yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Jel Tırnak Yaptırmanın Sağlığa Faydaları

Bu konuda, yani jel tırnak yaptırmanın sağlığa faydaları konusunda, kişisel bakım, psikolojik destek, görsel güzellik gibi klasik kelimelerin ya da ifadelerin kullanılması mümkündür. Sağlık anlayışına girdiğinizde ise, deforme olmuş, sararmış, uzama ömrünü yitirmiş, görüntüsü bozulmuş, çatlamış tüm tırnakların bakım onarımının yapılması olarak düşünmelisiniz. Güzel görünüm, estetik görünüm, bakımlı görünüm haricinde, tırnak yapısının sağlığa kavuşturulması, en dikkat çeken özelliğidir.

Jel Tırnak Fiyatları

Mümkün olduğunca jel tırnak nedir, nasıl uygulanır, nasıl kullanılır? Gibi konular hakkında yazı içeriğinde bilgi verilmiştir. Peki jel tırnak fiyatları ne kadardır? Güzellik merkezleri müşteri hizmetleri ile görüşmelisiniz. Gereken desteği almalısınız. Her güzellik merkezinin fiyat politikası olmak ile birlikte, kullanılan ekipmanlar, verilen garantiler ve benzeri anlayışlar kapsamında, farklı fiyatlar alabilirsiniz. Ancak, ortak noktaları, elbette bütçeyi sarsmayacak seviyelerde bir fiyat anlayışının bulunmamasıdır.

WhatsApp
Hemen Ara!