Oval Tırnak Nedir, Nasıl Yapılır?

Son yılların popüler tırnak şekillerinden olan oval tırnak doğal bir görünüm yaratıyor olması nedeniyle tercih sebebidir. Keskin köşelerinin bulunmuyor olması kırılma riskini ortadan kaldırır. Ayrıca dayanıklı olmaları nedeniyle günlük aktivitelerinizi zorlanmadan, rahat şekilde yapabilirsiniz. Oval tırnak kenarları yuvarlak olduğundan bakımı da son derece kolaydır. Törpülemek zorlayıcı bir iş olmaktan çıkar. Ayrıca ellerinizde zarif, estetik bir görünüm yaratır. Oval tırnakları hem kısa tırnaklarla hem de uzun tırnaklarla tercih edebilirsiniz. Peki oval tırnak şekli nasıl yapılır ve takma tırnaklar ile yapılabilir mi?

Oval Tırnak Nedir?

Oval tırnak, tırnak kenarlarının törpülenerek tırnaklara oval bir görünüm kazandırılmasıdır. Tırnağın uç kısmına yarım daire şekli verilerek elde edilir. Her ne kadar zaman zaman badem tırnak ve küt tırnak ile karıştırılıyor olsa da ikisinin tam ortasında durur. Oval tırnak ne badem tırnak kadar sivri, ne de küt tırnak kadar köşelidir. Bir diğer yandan badem tırnak için tırnaklarınızın bir miktar uzun olması gerekir. Fakat oval tırnak yapmak istediğiniz zamanlarda birkaç mm tırnak uzunluğu yeterlidir. Oval tırnak modellerinin tercih edilmesinin en yaygın nedeni, protez tırnaklar ile mukayese edildiğinde daha doğal bir görünüm sunuyor olmasıdır.

Oval tırnak yalnızca doğal tırnaklarla yapılabilen bir tırnak şekli değildir. Nitekim takma tırnak oval forma getirilebilir. Fakat bunun evde yapılması genellikle önerilmez. Bu yüzden takma tırnakla oval tırnak yapımı için mutlaka profesyonel tırnak uzmanlarından destek almanız tavsiye edilir. Böylelikle kendi doğal tırnaklarınıza zarar vermeden arzu ettiğiniz oval tırnak görünümüne kavuşabilirsiniz. Peki oval tırnak nasıl yapılır ve tırnağınızın ucunu kırmamak için nelere dikkat etmeniz gerekir?

Oval Tırnak Nasıl Yapılır?

Oval tırnak yapımına başlayabilmek için öncelikle eski ojelerinizi çıkarmanız gerekir. Ayrıca tırnaklarınız tamamen kuru olmalıdır. Ardından oval tırnak modeli yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  • Tırnaklarınızı çok fazla kısaltmadan, tırnak makası yardımıyla düz şekilde kesin,
  • Tırnak törpüsü ile çok sert hareketler yapmadan, yumuşak şekilde tırnak kenarlarını törpülemeye başlayın,
  • Oval tırnak törpüleme işlemine tırnaklarınızın ucu yarım ay ya da elips şeklinde bir görünüm kazanana dek devam edin,
  • Törpü sonrası pürüz varsa, bu pürüzleri gidermek için tırnak tamponu kullanın,
  • Tırnakların güçlü kalmasını sağlamak ve kırılmasını önlemek için tırnak bakım yağları ya da nemlendirici kremler uygulayın.

Pek çok insan için kendi başına oval tırnak modelleri yapmak zorlayıcı olur. Çünkü emek isteyen, günümüzde profesyonel tırnak uzmanları tarafından verilen bir hizmettir. Bu yüzden hem yeterli vaktiniz yoksa hem de kusursuz oval tırnak modellerine sahip olmak isterseniz, Nailyuba’dan destek alabilirsiniz. Ayrıca oval protez tırnak için de bize başvurabilirsiniz.

oval tırnak nedir nasıl yapılır

Oval Tırnak Modelleri

Oval tırnak modelleri stiletto, badem, oval, küt ve balerin olmak üzere 5 grupta incelenebilir. Oval tırnak bunların merkezinde yer alır ve diğer oval tırnak şekilleri de kendine has özelliklere sahiptir. Yine de her birinde tırnak şekillendirme oval olarak gerçekleştirilir. Bu oval tırnak modellerine yönelik kısa açıklamalar ise şu şekilde:

Stiletto Tırnak

Stiletto tırnak sivri bir görünümü vardır. Cesur olduğu kadar gösterişli bir yapıya sahiptir. Günlük kullanım için çok kullanışlı olmamakla birlikte özel etkinlikler ve davetlerde dikkat çekici bir görünüm yaratmak için idealdir.

Badem Tırnak

Badem tırnak, adından da anlaşılacağı üzere badem şeklinde bir görünüme sahiptir. Oval bir görünüme sahip olmakla birlikte uçları incedir. Hem günlük kullanım için hem de özel etkinlikler için idealdir. En yaygın oval tırnak şekilleri arasındadır.

Balerin Tırnak

Kare uçlu bir tırnak şekli olmasına rağmen küt tırnaklara oranla uçlara doğru biraz daha oval gelir. Stiletto tırnakların ucu düz şekilde kesildiğinde balerin tırnak şeklini alır. Her ne kadar günlük kullanım için tercih edilse de kırılma ihtimaline karşı dikkatli davranmak gerekir.

Tüm bu tırnak türlerini ilk olarak profesyonel hizmet veren tırnak merkezleri aracılığıyla yaptırmanız önerilir. Böylelikle tırnaklarınızın zarar görmesini de engellemiş olursunuz. Peki oval tırnak törpüsü nasıl yapılır ve bilinmesi gerekenler neler?

Oval Tırnak Törpüsü Nasıl Yapılır?

Eğer oval tırnak törpüsü nasıl yapılır ya da oval küt tırnak nasıl törpülenir merak ediyorsanız ve bu işlemi evde uygulamak isterseniz, öncelikle hazırlık yapmanız gerekir. İhtiyacınız olan şeyler tırnak makası, tırnak törpüsü ve tırnak yağı ya da nemlendirici kremdir. Hazırlıkları tamamladıktan sonra izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

  • Öncelikle eller temizlenerek uzun tırnaklar kesilir,
  • Hangi şekli yapmak istediğinizi belirledikten sonra ince ya da orta kum törpü ile tırnak kenarları törpülenmeye başlar,
  • İleri geri hareket ettirmek tırnakların çatlamasına neden olabileceğinden törpüleme işlemi tek yönlü yapılır,
  • Oval tırnak şekli oluştuktan sonra törpü ya da tırnak tamponu yardımıyla pürüzler giderilir,
  • Tırnakların canlı ve parlak görünmesi için nemlendirme işlemi yapılır.

Eğer siz de oval tırnak modellerinden hoşlanıyor ve hoş görünen oval tırnak türlerine sahip olmak istiyorsanız, randevu oluşturmak için hemen şimdi Nailyuba profesyonelleri ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp
Hemen Ara!