Ataşehir

Tırnak Mantarı

Anasayfa » Ayak Mantar Bakımı

Bulaşıcı bir hastalık olan tırnak mantarı yalnızca estetik olarak değil, aynı zamanda sağlıkla ilgili olarak da rahatsız edici bir durumdur. Genellikle tek bir tırnakta meydana gelen tırnak mantarı, tedavinin zamanında gerçekleşmediği durumlarda diğer tırnaklara yayılarak çok daha ciddi sorunlar yaratabilir. Ayrıca ağrı ve koku gibi durumlar hastaların yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir. Her ne kadar tırnak mantarı tedavisi hastalar tarafından doğal yöntemlerle yapılabiliyor olsa da kesin çözüm için uzman doktor tarafından kontrol gerçekleştirilmesi ve hastalığa yönelik bir tedavi planı oluşturulması gerekir. Ayrıca kişiler tırnak mantarını engellemek amacıyla alınabilecek önlemler konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

Toplum içerisinde yaygın olarak görülen bir hastalık olan tırnak mantarı hem ellerde hem de ayaklarda meydana gelebilir. Fakat havasız kalmaya daha müsait bir ortam bulunduğu için ayak tırnak mantarı daha sık görülür. Tedavisi mümkün olan bir hastalık olmakla birlikte zaman zaman 1 yıla varan bir tedavi süreci gerekebilir, tedaviye geç başlanması durumunda daha uzun sürebilir. Bu yüzden önlemler almak her zaman çok daha etkili bir yöntemdir. Peki tırnak mantarı neden olur ve tırnak mantarı tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top
  Galeri

  Tırnak Mantarı Nedir?

  Tıp literatüründe onikomikoz ya da tinea unguium olarak da adlandırılan tırnak mantarı sık karşılaşılan bir mantar enfeksiyonudur. Tırnağın ucunda ya da hemen altında meydana gelen bu durum sarı ya da beyaz leke şeklinde ve tırnağın kalınlaşması ile kendisini gösterir. Estetik bir sorun olmasının yanı sıra bir enfeksiyon hastalığı olduğundan tedavi gerekliliktir. Fakat hastalığın ilerlemediği ve başlangıç seviyesinde bulunduğu durumlarda alınacak bazı basit önlemlerle ilerlemesi durdurulabilir.

  Tırnak mantarı genellikle tek bir tırnakta görülse de uzun süre tedavi edilmediği durumlarda diğer tırnaklara yayılabilir. Bu da tırnak mantarı tedavisini zorlaştırır. Özellikle şeker hastalığına sahip olan bireylerin, bağışıklık sistemlerinin zayıf olması nedeniyle tırnak mantar enfeksiyonunu önlemek amacıyla ekstra önlemler almaları gerekir. Kişilerin hijyen alışkanlıklarına dikkat etmesi, tırnak mantarı enfeksiyonlarını önlemek için gerekli olan tavsiyelere uyması ile tırnak mantarı başlangıcı önlenebilir. Nitekim profesyonel bakım için alanında uzman doktordan ya da tırnak bakım merkezlerinden destek almak da mümkündür. Peki tırnak mantarı nasıl teşhis edilir ve ayak başparmak tırnak mantarı tedavisi nasıl yapılır?

  Ne Dediler?
  ilknur güler
  ilknur güler
  2022-12-10
  Çok profesyonel ve tamamen müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir salon. Lyuba Hanım hiç üşenmeden saatlerce bir el üzerinde çalışıyor ve asla siz tamamiyle tatmin olmadan bırakmıyor.
  Ece Köklü
  Ece Köklü
  2022-09-16
  Spa kalitesinde, inanılmaz bilgili ve becerili uzman deneyimiyle, problemli tırnak iyileştirmesi, manikür, pedikür, kalıcı tırnak/oje süsleme hizmetlerinden (çok zor beğenen biri olarak) aşırı memnunum. Tertemizler, ayrıntıya özen gösteriyorlar ve salonda servis alırken birikimleriyle, kendinizi “doğru yerdeyim” kanaatine erdiren, donanımlı sohbetlerleriyle çok tatlılar. Kesinlikle tavsiye ederim.
  Yasemin
  Yasemin
  2022-08-26
  Yabancısı olduğum semtte manikür pedikür arayışına girerken burdaki yorumlara dayanarak tercih ettiğim ve pişman olmadığım yer. Gerek Lyuba hanıma gerekse tırnaklarıma jel tırnak işlemini uygulayan Lena hanıma müşterilerine gösterdikleri ilgiden ve sağladıkları memnuniyetten ayrıca işindeki ciddiyet ve profesyonellikten ötürü burdan tekrar teşekkür ederim.
  Neslihan Yalçınkaya
  Neslihan Yalçınkaya
  2022-08-13
  Bu mekanı internetten keşif ettim ve çok memnun kaldım güler yüzleri ve profesyonel hizmetlerinden ötürü teşekkür ederim pedikürden çok memnun kaldım.
  Merve ATA
  Merve ATA
  2022-08-13
  Çok memnun kaldık tavsiye ederim bence bu sektörde en iyiler 👏🏻🫶
  Meryem Ekşi Erdil
  Meryem Ekşi Erdil
  2022-08-02
  Tırnak yeme sorunumu luba hanım çözüyor. Ona çok teşekkür ederim. Her seferinde beni mutlu ederek yolluyor
  ASLIHAN ATALAY
  ASLIHAN ATALAY
  2022-06-07
  İlk deneyimimdi, benden önceki kişiler gibi güzel bi geri bildirim bırakacağımı umarak gittim ve aşırı memnun kaldım. Hem alakaları, hem profesyonellikleri, hızları, bebekli bir misafir olmama rağmen anlayışları için hem Lena hem de Luba hanıma çok teşekkür ederim 🙏🏼♥️ jel tırnak ve manikür yaptırdım, bir sonraki ziyaretimi de batık tırnak tedavisi için alacağım 🥰 iyi ki sizi buldum yahu 🥳🥳
  Tülin BULUR
  Tülin BULUR
  2022-04-04
  Aldığım tüm hizmetlerde çok memnun kaldığım işletme 🙏 Lyuba hanım gerçekten çok profesyonel ve işinde gerçekten uzman.. özellikle medikal pedikür konusunda çok memnunum. Batık tırnakların gerçekten artık hiç batmıyor 😅 Ellerimiz ve ayaklarımız ona emanet 🥳
  Naciye Akkaya
  Naciye Akkaya
  2022-03-12
  Çok memnunum, hem güler yüzlüler hem profesyonel. Gözünüz kapalı guvenip gidebilirsiniz! Teşekkürler luba!

  Tırnak Mantarı Neden Olur?

  Eğer tırnak mantarı riski taşıyan herkes “tırnak mantarı neden olur?” sorusunun cevabını bilirse, gereken önlemleri almak da o kadar kolay olur. Tırnak mantarı, başta dermatofit olmak üzere çeşitli mantar organizmaları nedeniyle oluşur. Her yaşta gelişebilen bir hastalık olmakla birlikte, tırnakların kuru ve kırılgan hale gelmesine bağlı olarak yaşlılıkta daha sık karşılaşılır. Ayrıca zayıf bağışıklık sistemi ve ayaklardaki kan dolaşımının azalması da risk faktörleri arasındadır. “Ayak ve el tırnak mantarı neden olur?” sorusuna verilebilecek olan diğer yanıtlar ise şunlardır:

  • Tırnaklara alınmış olan darbeler,
  • Hijyen kurallarına dikkat edilmeden gerçekleşen manikür ve pedikür işlemleri,
  • Havuzlar, soyunma odaları ya da ortak kullanılan alanlar,
  • Ayakların çorap ya da ayakkabı içerisinde uzun süre havasız kalması,
  • Ayakların yıkandıktan sonra nemli bırakılması.

  Ayak tırnak mantarı genellikle nemli ortamları sever. Böyle ortamlarda çoğalıp yayılması çok daha kolaydır. Yani yukarıdaki noktalara dikkat etmek, mantar enfeksiyonlarını önlemek açısından da faydalı olacaktır. Peki ayak tırnak mantarının belirtileri nelerdir ve el tırnak mantarı belirtileri ile benzerlik gösterir mi?

  İlgili Yazılar

  Tırnak Mantarı Belirtileri

  Hem el tırnak mantarı hem de ayak tırnağı mantarı benzer belirtiler gösterir. Yaygın şekilde karşılaşılan tırnak mantarı belirtileri ise şunlardır:

  • Tırnak dokusunun kalınlaşması,
  • Tırnakların renginin solgun hale gelmesi,
  • Tırnakların dokunma ya da temas ile parçalanması,
  • Tırnak şeklinin bozulmaya başlaması,
  • Tırnağın normal şekilde değil, yatağından aşağı ya da yukarı doğru kıvrılarak uzaması,
  • Tırnağın etten ayrılmaya başlaması,
  • Hafif ya da orta şiddette ağrı,
  • İltihap ve akıntıya bağlı olarak koku oluşumu.

  Tırnak mantarı tırnakların doğal renginin kaybolmasına neden olur. Nitekim tırnakların renginin sarı ya da kahverengi bir hal alması söz konusudur. Ayrıca tırnaklar parlaklığını yitirerek tamamen mat bir görünüm kazanır. Bu belirtilerden yalnızca bir tanesi görülebileceği gibi, birkaç tanesinin birlikte görülmesi de mümkündür. Tırnak mantarı tedavisi ne kadar erken başlarsa, tedavi başarısı da o kadar yüksek olacaktır.

  Tırnak Mantarı Çeşitleri

  Tırnak mantarına neden olan mantar türlerinin başında dermatofit gelir. Ayrıca maya mantarı ve küf mantarı da tırnak enfeksiyonlarına neden olabilir. Söz konusu tırnak mantarı çeşitleri şu şekilde detaylandırılabilir:

  • Dermatofitler olarak da adlandırılan mantar türü, yarattığı enfeksiyon ile cildin ve tırnakların keratini sindirmesine neden olur. Dermatofitlerin neden olduğu mantarlarda en sık karşılaşılan belirtiler tırnaklarda sararma ve kalınlaşmadır.
  • Nemli ortamlarda gelişerek tırnakların alt kısmında enfeksiyonlara neden olan maya mantarları kaşıntı ya da ağrı gibi belirtiler ile kendisini gösterir.
  • Tırnakların alt kısmında ya da çevresinde enfeksiyona neden olan küf mantarları yeşilimsi ya da siyah lekeler oluşmasına neden olur. Diğer tırnak mantarı türlerine oranla daha zorlu bir tedavi süreci olduğundan erken müdahale etmek önemlidir.

  Elinizdeki ya da ayağınızdaki tırnak mantarının hangi tür mantar nedeniyle olduğunun tespit edilmesi, doğru bir ayak tırnak mantarı tedavisi planlanması açısından önemlidir. Peki tırnak mantarı nasıl geçer ve tedavi süreci yan etkilere neden olur mu?

  Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

  Tırnak mantarının doğru şekilde tedavi edilebilmesi için öncelikle sorunun tırnak mantarı olduğundan emin olmak gerekir. Nitekim bazen sedef hastalığı gibi renk değişimine neden olan durumlar tırnak mantarı ile karıştırılabilir. Ardından tırnak mantarı türü tespit edilmeli ve tedavi de buna göre planlanmalıdır. Nitekim “ayak tırnak mantarı nasıl geçer?” sorusuna yanıt olabilecek tedavi yöntemleri ise şunlardır:

  • Enfeksiyonunun temizlenmesini sağlamak, profesyonel cihazla onu temizlemek, mantar oluşumunu engellemek amacıyla oral antifungal ilaçlar reçete edilebilir. Bu ilaçların etken maddesi genellikle terbinafin ve itrakonazol olur.
  • Antifungal ilaçlı ojeler reçete edilebilir. Tırnaklara ve tırnak çevresi dokulara günde bir kez uygulanan bu tarz ilaçların 1 yıl boyunca düzenli olarak kullanılması gerekebilir.
  • Her ay düzenli olarak ayak bakım uzmanına gidip tırnakları inceltip mantarlı bölgeyi temizlemek.
  • Antifungal ilaçlı kremler reçete edilebilir. Bu kremler uygulanmaya başlamadan önce tırnakların törpü yardımıyla inceltilmesi, tırnak mantarı tedavisinin daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olabilir.

  Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda tırnağı mantar enfeksiyonu yayılımını önlemek için çıkarmak gerekebilir. Çünkü eğer tırnak mantarı ilaçla tedavi edilemiyorsa cerrahi müdahale bir gerekliliktir. Enfeksiyonun yayıldığı ve hastaların ciddi ağrılar yaşadığı durumlarda tırnak hekim tarafından cerrahi olacak, kalıcı şekilde çıkarılır. Peki tırnak mantarına ne iyi gelir ve doğal yöntemlerle tırnak mantarları tedavi edilebilir mi?

  Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

  Günlük yaşam içerisinde alınacak bazı basit önlemler ile tırnak mantarı gibi rahatsızlıkları önlemek mümkündür. Bu önlemlerin başında ayak bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirmek gelir. Eğer ayak sağlığınıza dikkat ederseniz, hem mantar oluşumunu hem de enfeksiyon oluşumunu büyük ölçüde engellemiş olursunuz. Tırnak mantarı enfeksiyonlarını önlemek ve iyileştirmek için uygulanabilecek yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • El ve ayaklar iyice yıkanmalı, yıkama işleminden sonra ayaklarda nemli bölgeler kalmayacak şekilde kurulanmalıdır,
  • Tırnaklar törpü ile düzleştirilmeli, mantar oluşumu için uygun zemin bırakılmamalıdır,
  • Terletmeyen pamuklu çoraplar ve ayakkabılar kullanın; eğer ayaklarınızda terleme sorunu varsa çoraplarınızı sık sık değiştirin,
  • Tırnaklarınız üzerindeki basıncı azaltmak için tırnaklarınızı kesin ve inceltin,
  • Tırnaklarınızı darbelerden koruyun,
  • Ortak kullanılan alanlarda çıplak ayakla dolaşmaktan ya da ortak kullanılan aletlere dokunmaktan kaçının,
  • Spor salonu ya da havuz gibi alanlara kendi ekipmanlarınızla gidin,
  • Manikür pedikür setlerinizi kişiselleştirin.

  Tüm bu önemli noktalara uymak, sizi tırnak mantarı riskine karşı korur. Eğer aldığınız tüm önlemlere rağmen tırnak mantarı enfeksiyonlarını önleyemediyseniz, enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacıyla bir tırnak mantarı tedavisi almanız gerekir. Tırnak mantarı rahatsızlığından olabilecek en hızlı şekilde kurtulmak isterseniz, alanında uzman hekimlerden ya da tırnak uzmanlarından destek almanız gerekir.

  Tırnak Mantarı Tedavisi Fiyatları

  Bulaşıcı bir hastalık olan tırnak mantarı tedavi edilmediği durumlarda diğer tırnaklara ya da ayağın ve elin farklı noktalarına yayılabilir. Dolayısıyla öncelikle hastalığın seviyesinin tespit edilmesi, tırnak mantarı tedavi planının da buna göre yapılması gerekir. Nitekim hastalığın ne kadar ilerlediği, tedavinin fiyatları konusunda da belirleyicidir. Bu yüzden doğrudan bir tırnak mantarı tedavisi fiyatı vermek mümkün değildir. Öncelikle bir podolog ya da tırnak bakım uzmanı tarafından kapsamlı bir muayene gerçekleştirilmesi, uygulanacak tedavi sürecinin planlanması, fiyatların da buna göre belirlenmesi gerekir.

  Tırnak Mantarı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Tüm bunlara ek olarak tırnak mantarı tedavisinde hastaların genel sağlık durumu, uygulama merkezinin güvenilirliği, uzmanın deneyimi gibi faktörler de belirleyicidir. Eğer siz de tırnak mantarı tedavisi konusunda detaylı bilgi almak ve tedavi sürecini nasıl planlamanız gerektiğini öğrenmek isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Tırnak Mantarı Kendiliğinden Geçer mi?

  Tırnak mantarı kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Hatta tedavi edilmediği durumlarda diğer tırnaklara sıçrayarak tedaviyi çok daha zor hale getirebilir. Eğer tedaviye zamanında başlanmazsa, tırnaktaki enfeksiyon ellere ya da ayaklara yayılarak günlük yaşamı olumsuz etkileyen ciddi sorunlara yol açabilir. Benzer şekilde tırnak mantarı tedavisinin evde gerçekleştirilmesi de mümkün değildir. Fakat doktor ya da tırnak uzmanlarının tavsiyesi ile bakımı yapılabilir.

  Mantarlı Tırnağa Oje Sürülür mü?

  Mantarlı tırnaklara oje sürülmesi önerilmez. Çünkü ojeler içerisinde farklı kimyasal maddeler bulunur ve bu maddeler enfeksiyon oluşumunu hızlandırabilir. Tırnağın renginin, yapısının ve şeklinin bozulmasına da neden olabilir. Ayrıca oje tırnağın hava almasını engelleyerek tırnak mantarı oluşumu için uygun bir ortam yaratabilir. Bazı insanlar tırnakta meydana gelen hasarı gizlemek adına oje kullanmak yolunu seçer; fakat bu durum estetik görüntüyü düzeltse de sağlık açısından faydalı değildir.

  Tırnak Mantarı Bitkisel Yöntemlerle Tedavi Edilebilir mi?

  Tırnak mantarı başlangıç aşamasındayken birtakım doğal yöntemler enfeksiyonun ilerlemesine engel olabilir. Fakat bu yöntemlerinde bir dermatolog ya da tırnak uzmanı tavsiyesi olmadan uygulanması önerilmez. Halk arasında sarımsak, elma sirkesi, çay ağacı yağı, kekik yağı, limon suyu, karbonat gibi doğal ürünler enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca zeytinyağı ile sarımsak, sirke ile ağız temizleme suyu ve aynısefa gibi kürler de tırnak mantarı enfeksiyonunun ilerlemesine engel olabilecek yöntemlerdir diye söylenmektedir. Fakat tırnak mantarı tedavisi için bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir doktor tavsiyesi almanız önemlidir.

  WhatsApp
  Hemen Ara!