Ataşehir

Ayak Nasır

Anasayfa » Ayak Nasır Bakımı

Çok fazla ayakta duran ya da yürüyen insanlarda sık karşılaşılan bir durum olan nasır, başarılı şekilde gerçekleştirilen ayak nasır tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar giymek ya da farklı nedenlere bağlı olarak sürtünme oluşması gibi durumlar nasır oluşumunu tetikler. İlk başlarda ağrılı olmayan ve önemsenmeyen bu hastalık, zaman içerisinde ilerleyerek acı verici bir hale gelir. Ağrı ve acıya bağlı olarak yürümede zorluklar yaşanabileceği için, bu durum iş hayatını ya da sosyal hayatı derinden etkileyebilir. Aynı zamanda yaşam kalitesinin düşmesine de neden olur. Bu sebeple alanında uzman bir hekim tarafından kontrol edilmeli, müşteriye özel ayak nasır bakımı rutinleri oluşturulmalı ve ayak nasır tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Ayak nasır tedavisi sonrası hemen hemen tüm müşterilerin yaşam kalitesi önemli ölçüde artmıştır. Bu yüzden hastalığın ilerlemesine izin vermeden ayak nasır bakımı için bilgilenmek, gerekli durumlarda ayak nasır tedavisi için destek almak gerekir. Peki nasır nedir ve ayaktaki nasır nasıl geçer?

İçindekiler
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top
  Galeri

  Nasır Nedir?

  Bir cilt hastalığı olan nasır genellikle ayakların kemikli bölgelerinde meydana gelir. Dar ya da ayak yapısı ile uyumlu olmayan ayakkabıların giyilmesi, bu nedenle kemikli bölgelerin basınca maruz kalarak sürtünmesi ile meydana gelir. Nadir olarak ellerde de gelişebilen bir durumdur. Türü ya da boyutları değişkenlik gösteren nasırların ilk evreleri genellikle acı verici ya da rahatsız edici değildir. Yine de tespit edildiklerinde tedavi edilmeleri gerekir. Nitekim nasır ilerledikçe çok daha acı verici bir hal alır ve tedavi süreci de uzar.

  Bir başkta tanım ile nasır, deri üzerinde yoğun keratinleşme ya da kalınlaşma durumudur. Kişilere acı veren ise, kalınlaşan derinin alt kısmında oluşan sinir ve doku baskısıdır. Ayak parmaklarının üst kısmında, kemik bölgesinde ya da taban kısmında oluşabilen nasırlar ayak nasır tedavisi ya da ayak nasır bakımı ile iyileştirilebilir. Nasır tedavisi, genellikle nasırın durumuna ve seviyesine göre uygulanır. Peki nasır türleri nelerdir ve ayak parmağındaki nasır nasıl geçer?

  Ne Dediler?
  ilknur güler
  ilknur güler
  2022-12-10
  Çok profesyonel ve tamamen müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir salon. Lyuba Hanım hiç üşenmeden saatlerce bir el üzerinde çalışıyor ve asla siz tamamiyle tatmin olmadan bırakmıyor.
  Ece Köklü
  Ece Köklü
  2022-09-16
  Spa kalitesinde, inanılmaz bilgili ve becerili uzman deneyimiyle, problemli tırnak iyileştirmesi, manikür, pedikür, kalıcı tırnak/oje süsleme hizmetlerinden (çok zor beğenen biri olarak) aşırı memnunum. Tertemizler, ayrıntıya özen gösteriyorlar ve salonda servis alırken birikimleriyle, kendinizi “doğru yerdeyim” kanaatine erdiren, donanımlı sohbetlerleriyle çok tatlılar. Kesinlikle tavsiye ederim.
  Yasemin
  Yasemin
  2022-08-26
  Yabancısı olduğum semtte manikür pedikür arayışına girerken burdaki yorumlara dayanarak tercih ettiğim ve pişman olmadığım yer. Gerek Lyuba hanıma gerekse tırnaklarıma jel tırnak işlemini uygulayan Lena hanıma müşterilerine gösterdikleri ilgiden ve sağladıkları memnuniyetten ayrıca işindeki ciddiyet ve profesyonellikten ötürü burdan tekrar teşekkür ederim.
  Neslihan Yalçınkaya
  Neslihan Yalçınkaya
  2022-08-13
  Bu mekanı internetten keşif ettim ve çok memnun kaldım güler yüzleri ve profesyonel hizmetlerinden ötürü teşekkür ederim pedikürden çok memnun kaldım.
  Merve ATA
  Merve ATA
  2022-08-13
  Çok memnun kaldık tavsiye ederim bence bu sektörde en iyiler 👏🏻🫶
  Meryem Ekşi Erdil
  Meryem Ekşi Erdil
  2022-08-02
  Tırnak yeme sorunumu luba hanım çözüyor. Ona çok teşekkür ederim. Her seferinde beni mutlu ederek yolluyor
  ASLIHAN ATALAY
  ASLIHAN ATALAY
  2022-06-07
  İlk deneyimimdi, benden önceki kişiler gibi güzel bi geri bildirim bırakacağımı umarak gittim ve aşırı memnun kaldım. Hem alakaları, hem profesyonellikleri, hızları, bebekli bir misafir olmama rağmen anlayışları için hem Lena hem de Luba hanıma çok teşekkür ederim 🙏🏼♥️ jel tırnak ve manikür yaptırdım, bir sonraki ziyaretimi de batık tırnak tedavisi için alacağım 🥰 iyi ki sizi buldum yahu 🥳🥳
  Tülin BULUR
  Tülin BULUR
  2022-04-04
  Aldığım tüm hizmetlerde çok memnun kaldığım işletme 🙏 Lyuba hanım gerçekten çok profesyonel ve işinde gerçekten uzman.. özellikle medikal pedikür konusunda çok memnunum. Batık tırnakların gerçekten artık hiç batmıyor 😅 Ellerimiz ve ayaklarımız ona emanet 🥳
  Naciye Akkaya
  Naciye Akkaya
  2022-03-12
  Çok memnunum, hem güler yüzlüler hem profesyonel. Gözünüz kapalı guvenip gidebilirsiniz! Teşekkürler luba!

  Nasır Türleri Nelerdir?

  Nasır türleri yumuşak nasır, sert nasır ve tohum nasır olmak üzere üçe ayrılır. Siz de bulunan nasırın hangi tür olduğunun tespit edilmesi, uygulanacak olan ayak nasır tedavisi açısından önemlidir. Söz konusu nasır türlerinin detayları ise şunlardır:

  Yumuşak Nasır

  Ayak parmaklarının arasında meydana gelen ve genellikle 1 ila 4 cm aralığında bulunan nasırlar yumuşak nasır olarak adlandırılır. Parmakların üst üste gelmesine neden olabilecek yanlış yürüme şekilleri, dar ya da topuklu ayakkabıların giyilmesi gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilirler. Zaman zaman akıntı ya da koku yapabilirler. Ayak nasır bakımı ile tedavileri mümkündür.

  Sert Nasır

  Ayağı yanlış basmak, aşırı basınca maruz kalma ya da kemik deformasyonları gibi nedenlere bağlı olarak gelişen bir nasır türüdür. Sert nasır, yaygın olarak ayakların kemikli kısımlarında meydana gelir. Derin bir köke sahip olan bu tür nasırlar parmakların uç ya da dış kısımlarının yanı sıra ayak tabanında da meydana gelebilir. İyileştirilebilmesi için uzman kontrolünde bir ayak nasır tedavisi gerekir.

  Tohum Nasır

  Topukların arka kısmında ya da yan bölgesinde meydana gelen bu tür nasırların nedeni genellikle ölü derilerdir. Fazla kilolu veya ayak tabanını yanlış yere basan insanlarda olur. Ağrılı şekilde seyreden bu nasır türünde kalınlaşmış olan deri temizlense bile ağrının tekrar etmesi mümkündür. Bu yüzden çok daha derinlemesine bir ayak nasır tedavisi gerekebilir.

  Tedavi konusunda nasır türünün belirlenmesi önemlidir. Çünkü parmak aralarında meydana gelen nasırlar için ayrı, ayak tabanında meydana gelen nasırlar için ayrı bir ayak nasırı tedavisi uygulanması gerekebilir. Bu yüzden nasır türünün tespiti için mutlaka bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin! Peki nasır belirtileri nelerdir ve nasıra ne iyi gelir?

  İlgili Yazılar

  Nasır Belirtileri Nelerdir?

  Nasırın ilk aşamalarında müşteriler genellikle ağrı ya da acı gibi herhangi bir belirti hissetmez. Özellikle nasırın meydana geldiği bölge parmak araları ise fark edilmesi çok daha zordur. Fakat nasıl ilerlediği zaman ilk ortaya çıkan belirti ağrı olur. Hafif vakalarda bölge üzerindeki basınç kalktığı zaman ağrı da ortadan kalkar. Ağrı gittikçe belirginleşerek kişiyi rahatsız edecek seviyeye gelebilir. İşte bu ayak nasır bakımı için zamanın geldiğini gösterir. Nasırın tedavi edilmesini gerektiren diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Nasırın meydana geldiği bölgenin sertleşmesi ya da derinin kalınlaşması,
  • Nasır bölgesinde iltihaplanma ve akıntı,
  • İltihap ve akıntıya bağlı oluşan kötü koku,
  • Özellikle ağrı bölgesinde deri renginin değişmesi ve büyüme,
  • Nasırlı bölgenin uç vermesi,
  • Ayak parmakları arasında hassaslaşma ya da kızarıklık,
  • Tırnak altında sertleşmiş tabakalar oluşması,
  • Kalitesiz ayakkabı giymek.

  Nasırlar genellikle ayak parmakları arasında başlar. Fakat bu herkes için aynı şekilde meydana gelmeyebilir. Tüm bu belirtilerin yanı sıra nasırlar görüntü itibariyle de dikkat çeker ve kişilere rahatsızlık verirler. Bu yüzden nasır oluşumu başladığı zaman bunun çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini unutmamanız, ayak nasır bakımı için hızlı şekilde aksiyon almanız gerekir. Peki ayakta nasır neden olur ve nasır tedavisinde hangi yöntemlerden yararlanılır?

  Ayakta Nasır Neden Olur?

  Ayak yapısı ile uyuşmayan, dar ve konforsuz ayakkabıların giyilmesi nasır hakkında en temel neden olarak gösterilir. Aynı zamanda düz taban olan kişilerin ayak yapısı nasır oluşumuna çok daha müsaittir. Tüm bunlara ek olarak yüksek topuklu ya da dar ayakkabıların giyilmesi de nasır oluşumu için zemin hazırlar. Yani ayaklar baskıya maruz kaldığı sürece, nasır oluşma riski her zaman var demektir. Ayak parmağında nasır oluşumunun diğer nedenleri ise şu şekilde listelenebilir:

  • Ayakların gün içerisinde çok fazla ayakkabı içinde kalması,
  • Ayaklarda aşırı terleme,
  • Çıplak ayakla yürümeye bağlı gelişen sürtünme veya kuruluk,
  • Yürüme şeklindeki bozukluklar,
  • Çok fazla ayakta durmak,
  • Vücut ağırlığının normalden yukarı çıkması,
  • Çok fazla yürümek,
  • Ayakkabıları çorapsız giymek,
  • Spor faaliyetleri,
  • Kemikli ayaklara sahip olmak.

  Görüldüğü üzere ayak nasırı çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Yani söz konusu nedenleri ortadan kaldırarak da bir ayak nasır tedavisi uygulamak mümkündür.

  Ayaktaki Nasır Nasıl Geçer?

  Ayak nasır tedavisi için öncelikle hastalığın teşhisi gerekir. Bunun için bir uzman kontrolünden geçmek önemlidir. Nitekim ortaya çıkan sorun farklı deri hastalıkları nedeniyle olabilir ve ayak nasır tedavisi uygulayarak daha başka sorunlara neden olabilirsiniz. Eğer ayağınızdaki sorunun nasır ise ayak nasır bakımı ve ayak nasır tedavisi için uygulanabilecek olan yöntemler şunlardır:

  • Nasırlı bölgenin hijyenine üst düzey özen gösterilmelidir,
  • Nasırlı bölge üzerindeki ölü deri bir törpü ya da ponza taşı yardımıyla alınmalıdır,
  • Ortopedik, ayağı sıkmayan ve ayak yapısı ile uyumlu ayakkabılar giyilmelidir,
  • Çorapsız ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır,
  • Nemlendirici kremler ya da uzman tarafından önerilen bir nasır ilacı ile nasırlı bölge yumuşatılabilir,
  • Nasır bantları ya da yakı gibi tedavi yöntemlerinin, doktor tarafından önerilmediği sürece kullanılması tavsiye edilmez.

  Tüm bunlara A ve E vitamini ile birlikte potasyum eksikliğinin de nasır oluşumu için zemin hazırladığı bilinmektedir. Ayrıca diyabet ve damar hastalığı bulunan müşterilerin nasır üzerindeki ölü derileri kesmeleri önerilmez. Çünkü bu tarz müşterilerde yaralar oldukça geç iyileşmektedir.

  Soğuk Lazer ile Ayak Nasır Tedavisi

  Nasır üzerindeki sürtünme ve basıncın ortadan kaldırılması, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Soğuk lazer ile ayak nasır tedavisi işleminde izlenen adımlar şunlardır:

  • Müşteri lokal anestezi altına alınır ve bu nedenle müşteri operasyon sırasında ağrı ya da acı hissetmez,
  • Özellikle köklü nasırlarda nasır önce temizler sonrasında derinde bulunan kök lazer ile dondurulur,
  • Operasyon sonlandırılarak bölgeye uzmanın önerdiği kremler sürülür.

  Soğuk lazer ile ayak nasır tedavisi 5 ila 10 dakika arasında sürer ve iyileşme süreci de son derece kısadır. Peki doğal yöntemler kullanılarak nasır nasıl tedavi edilir?

  Doğal Yöntemlerle Ayak Nasır Tedavisi

  Ayak tabanında nasır oluşumunda herhangi bir tıbbi tedavi uygulamadan, doğal tedavi yöntemleri ile bir ayak nasır bakımı gerçekleştirebilirsiniz. Evde ayak nasır bakımı yaparken uygulayabileceğiniz başlıca 5 yöntem ise şunlardır:

  • Ayaklarınızı 10 ila 15 dakika ılık suda bekleterek nasırlı bölgenin yumuşamasını sağlayın,
  • Ponza taşı ya da törpü kullanarak bölgeye yumuşak hareketlerle ovun,
  • Ayaklarınızı içinde dinlendirdiğiniz suya çay ağacı yağı, kabartma tozu, limon suyu ya da elma sirkesi ekleyin.

  Yine de şunu hatırlamakta fayda var: Nasır temizleme ya da nasır bakımı için profesyonel destek almak, her zaman kesin çözümdür. Çünkü evde uyguladığınız ayak nasır bakımı her zaman etkili sonuç vermeyebilir! Ayrıca nasır oluşumu için gerekli önlemleri alırsanız, “nasıl neden olur?” ya da “nasır nasıl geçer?” gibi soruların cevabını aramanız da gerekmez.

  Ayakta Nasır Oluşumu Nasıl Önlenir?

  Nasır genellikle yanlış tercihler ya da dikkat edilmeyen ayak sağlığı nedeniyle meydana gelir. Bu durum hem parmakların arasında olan nasırlar için hem de topuk nasırı için geçerlidir. Ayaklarda nasır oluşumunu önlemek için ayak nasır bakımı için alabileceğiniz önlemlerden bazıları şunlardır:

  • Ayak numaranıza ve şeklinize uygun ayakkabılar seçin,
  • Ayakkabı alırken ayak numaranızın yarım numara büyüğünü tercih edin,
  • Duş ya da ayak duşu sonrasında nasırlı ya da nasır oluşumuna müsait bölgeleri ponza taşı ya da törpü yardımıyla temizleyin ve krem sürün,
  • Ayak bakımını düzenli olarak gerçekleştirin ve hijyene önem gösterin,
  • En ufak bir belirtide dahi bir uzmana danışın.

  Bu basit ayak nasır bakımı kurallarına uymak bile ayaklarda nasır oluşumunu önler, ayak nasır tedavisi ihtiyacını ortadan kaldırır. Ayrıca İstanbul nasır bakımı için tercih edebileceğiniz çok sayıda merkeze ev sahipliği yapar. Örneğin Ataşehir nasır tedavisi ya da Ümraniye nasır tedavisi merkezlerinden bu konu hakkında destek alabilirsiniz.

  Ayak Nasır Bakımı Fiyatları

  Tüm hastalıklarda olduğu gibi ayak nasır bakımı için de öncelikle bir uzman muayenesi gerekir. Aksi halde farazi bir rakam söylemek ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü ayak nasır tedavisi için fiyatların belirlenmesinde pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Ayaklardaki nasırın ne seviyeye geldiği, hangi bölgede gerçekleştiği, hangi tedavi yönteminin kullanılacağı ve daha pek çok faktör ayak tırnak bakımı fiyatları konusunda belirleyici olur. Tüm bunlara ek olarak ayak tırnak bakımı için tercih ettiğiniz merkezin güvenilirliği, burada hizmet veren uzmanların deneyimi de fiyatlar üzerinde etki sahibidir. Ayrıca doğru olmayan bilgilerle bir ayak nasır bakımı ayak nasır tedavisi uygulamanın çok daha ciddi sorunlar doğurabileceği düşünülürse, uzman kontrolü altında hareket etmenin önemi daha iyi anlaşılabilir.

  Eğer siz de ayaklarınızdaki nasırlardan şikayetçiyseniz ya da ayak nasır tedavisi konusunda bir uzman görüşü almak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  WhatsApp
  Hemen Ara!