Göz Şekline Göre İpek Kirpik Seçimi

Kirpiklerin görünümü yüzün ifadesini değiştirdiği için, göz şekline göre ipek kirpik seçimi yaparken dikkatli davranmak gerekir. Gözlerinizi daha büyük, daha canlı ya da daha kavisli gösterecek olan ipek kirpik modelleri hafif, sizi rahatsız etmeyecek bir göz makyajı türüdür. Kişilerin doğal kirpiklerine eklenerek kirpiklerin dolgun, uzun ve kıvrımlı görünmesini sağlar. İpek kirpikler sayesinde gözler çok daha belirgin ve çekici hale gelir.

Son yılların popüler estetik uygulamalarından olan ipek kirpik deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Bu sayede potansiyel riskler minimize edilirken en iyi sonuçlar elde edilir. Peki göz şekline göre ipek kirpik seçimi nasıl yapılır ve ipek kirpik uygulamalarında izlenen işlem adımları neler?

İpek Kirpik Nedir?

Genellikle hafif sentetik malzemelerden yapılan ipek kirpik bir yapay kirpik uygulaması olarak doğal kirpiklerin üzerine yapıştırılır. Kullanılan sentetik malzemeler doğal ipeğe benzer ve ipek kirpik ismi de buradan gelir. Doğal bir görünüm yaratıldığından gerçek kirpiklerden ayırt edilmesi oldukça zordur. Hassas ve ince kirpikleri olan erkekler ya da kadınlar için uygun olan ipek kirpik hafif bir yapıda bulunduğu için kişilerin doğal kirpiklerine zarar vermez. Kişilerin taleplerine ya da göz şekline göre ipek kirpik seçerken uzun, kısa, kıvrımlı ve benzeri özelliklere sahip farklı ipek kirpik çeşitleri tercih edilebilir.

Göz şekline göre ipek kirpik seçimi yapılmaması, gözlerin olduğundan daha küçük görünmesine ya da göz çevresinin yüzün geri kalan kısmına göre uyumsuz durmasına neden olabilir. Bu yüzden ipek kirpik seçimi yaparken göz şeklini göz önünde bulundurmanız, göz şekline göre ipek kirpik seçimi yapmanız gerekir.

İpek Kirpik Çeşitleri

Günümüzde klasik, renkli, 3D, 5D, hacimli ya da kıvrımlı gibi çok sayıda ipek kirpik uygulaması yapılır. Bu ipek kirpik modellerinden hangisini tercih etmeniz gerektiğine isterseniz kendiniz karar verebilir, isterseniz ipek kirpik uzmanlarından destek ya da tavsiye alabilirsiniz. Her ne kadar ipek kirpik çeşitlerinin sayısı çok olsa da en çok tercih edilen modeller klasik ipek kirpik, hacimli ipek kirpik ve renkli ipek kirpik çeşitleridir. Bu ipek kirpik çeşitlerinin detayları ise şu şekildedir:

Klasik İpek Kirpik

Doğal görünümü bulunan klasik ipek kirpik günlük kullanım için idealdir. Bu ipek kirpik çeşidinde kirpiklerin doğal görünmesini sağlamak için her doğal kirpiğe tek bir ipek kirpik eklenir. İpek kirpiklerin kalınlığı doğal kirpiklerin kalınlığı ile aynıdır. Ortalama olarak 4 ila 6 hafta arasında kalıcılık süresi bulunur. Bakım gereksinimleri düşüktür. Ayrıca hafif yapısı sayesinde göz kapaklarında herhangi bir ağırlık ya da rahatsızlık yaratmaz. Uygulama süresi yaklaşık olarak 1-2 saat sürer. Özellikle sade görünüm isteyenler göz şekline göre ipek kirpik seçimini klasik ipek kirpikten yana yapabilir.

Hacimli İpek Kirpik

Daha hacimli, daha dolgun bir görünüm yaratmak için tercih edilen bu ipek kirpik türünde her doğal kirpiğin üzerine 3 ila 5 arasında ipek kirpik yapıştırılır. Bu yüzden 3D kirpik ya da 5D kirpik gibi isimlerle de anılmaktadır. Yurt dışında ise “volume lashes” ya da “russian volume” gibi isimleri bulunur. Bu ipek kirpik türünde kullanılan malzeme doğal kirpiklerden daha incedir. Dolayısıyla herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi söz konusu değildir. Dramatik, belirgin, çekici bir görünüm yaratmak isteyenler için idealdir. Günlük kullanım için tercih ediliyor olsa da özel günler için daha uygun olduğu söylenebilir. 4 ila 6 hafta boyunca kalıcılığını koruyabilir. Ayrıca maliyetleri klasik ipek kirpik uygulamalarına oranla yüksek olabilir. Uygulama süresi yaklaşık olarak 2-3 saat sürer. Özel etkinliklere giderken etkileyici ve dikkat çekici görünüm yaratmak isteyenler, göz şekline göre ipek kirpik seçimini hacimli ipek kirpik çeşitlerinden yana yapabilir.

Renkli İpek Kirpik

Hem günlük hayatta hem de özel etkinliklere katıldığınız zamanlarda sıra dışı, dikkat çekici bir görünüm yaratmak isterseniz, renkli ipek kirpik çeşitleri tam size göre demektir. Göz şekline göre ipek kirpik seçerken mavi ya da yeşil gibi canlı renkleri, gri ya da altın gibi doğal ve metalik tonları tercih edebilirsiniz. Renkli ipek kirpikler özellikle kostüm partileri gibi özel etkinlikler için ideal bir makyaj yöntemidir.

Her ne kadar göz şekline göre ipek kirpik genellikle üst kirpiklere yapılıyor olsa da denge yaratmak için alt kirpikler de uzatılabilir. Siz de göz şekline göre ipek kirpik seçerken alt ve üst kirpik arasındaki uyumu önemsemelisiniz.

göz şekline göre ipek kirpik seçimi

Göz Şekline Göre İpek Kirpik Nasıl Seçilir?

Seçtiğiniz ipek kirpik yüzünüzde doğal durmalıdır. Bu yüzden de göz şekline göre ipek kirpik seçerken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu kriterler arasında öne çıkanlar ise şu şekilde listelenebilir:

 • Dengeli ve simetrik görünüme sahip olan badem gözlerde, bu doğal şekli vurgulayan klasik ipek kirpikler tercih edilebilir.
 • Yuvarlak ve büyük görünen gözlerde, hacimli ipek kirpik tercih etmek gözlerin daha küçük görünmesine, doğal görünüm yaratılmasına yardımcı olabilir.
 • Çekik gözlerde doğallığın bozulmaması için kıvrımlı kirpikler uygundur.
 • Göz kapaklarının düşük olduğu durumlarda hacimli kirpikler göz kapaklarının daha yukarıda görünmesini sağlayabilir.
 • Birbirine yakın olan gözlerde uzun ya da hacimli ipek kirpik kullanmak, optik olarak göz mesafesinin daha uyumlu görünmesini sağlayabilir.
 • Birbirine uzak olan gözlerde aradaki mesafenin optik olarak kısaltılmasını sağlamak için, gözlerin iç kısmına daha uzun ipek kirpikler yerleştirilebilir.

Sonuç olarak göz şekline göre ipek kirpik seçimi yaparken uzmanınız sizin için gerekli kontrolleri yaparak, göz şekline göre ipek kirpik tavsiyesini sizler için yapar. Siz de uzmanın tavsiyesi ya da kendi beklentileriniz doğrultusunda seçiminizi yapabilirsiniz.

İpek Kirpik Kullanmanın Avantajları

İpek kirpik kullanmanın en önemli avantajı elbette estetik görünüm yaratıyor olmasıdır. Ayrıca doğal görünümlü ipek kirpik çeşitleri gerçek kirpiklerden ayırt edilemez. Göz şekline göre ipek kirpik kullanmanın öne çıkan diğer avantajlar ise şunlardır:

 • Makyaj süresini azaltır,
 • Daha dolgun, uzun görünen kirpiklere sahip olmanızı sağlar,
 • Kullanılan malzeme hafif olduğu için ekstra yük yaratmaz,
 • Suya ve günlük aktivitelere dayanıklıdır,
 • Farklı çeşitleri sayesinde farklı görünümler yaratmak mümkündür,
 • Alerjik reaksiyon riski düşüktür,
 • Yaklaşık 6 haftalık kalıcılık süresi bulunur; kalıcı ipek kirpik uygulamaları yapılmasa da düzenli bakım ile kalıcılık süresini uzatmak mümkündür.
 • Güvenli ve sağlıklıdır.

Eğer sizin de göz şekline göre ipek kirpik yaptırmak için soru işaretleriniz varsa, doğal ipek kirpik yaptırmanın bu avantajlarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Göz Şekline Göre İpek Kirpik Fiyatları

Göz şekline göre kalıcı ipek yaptırmak, kalıcı makyaj uygulamaları ile mukayese edildiğinde daha yüksek maliyetli değildir. Seçtiğiniz ipek kirpik türü, kullanılan malzeme, kişilerin kirpik yapısı, uzmanın deneyimi ve merkezin kalitesi gibi unsurlar fiyatlar konusunda belirleyicidir. Bu yüzden göz şekline göre ipek kirpik yaptırmadan önce uzman tarafından gerekli kontrollerin yapılması, fiyat bilgisinin de buna göre verilmesi gerekir. Siz de randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilir ya da Nailyuba Ataşehir ipek kirpik şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp
Hemen Ara!