Tırnak Yeme Tedavisi

Tırnak yeme hastalığı

Kimlerde olur?

                Tırnak yeme hastalığı (onikofaji) genelde çocukken başlar. Genetik bir hastalıktır, aile bireylerinde anksiyete veya duygu durum bozuklukları olan bireyler daha fazla tırnak yeme eğilimi gösterir. Psikolojik bir hastalık olması sebebiyle ilk yapılması gereken, doktora gidip hastalığın kaynağını çözmek ve tedavi etmektir.

Tırnak yeme hastalığını yenmek mümkün mü?

Bu çocukluktan kapılan tırnakları veya tırnak çevresindeki etleri yeme alışkanlığını yenmek zordur, ama imkansız değildir. Kararlı ve istikrarlı olmak gerekiyor.

Jel kaplama ile tırnak yeme tedavisi

Her şeyden önce yenmiş etleri ve tırnağı kaplayan ölü deriyi temizlemek gerekiyor. Temiz tırnağın üzeri jel ile kaplanıyor, kişi isterse uzatmakta isteyebilir. Sert malzeme olduğu için tırnağı koparmak veya yemek mümkün olmaz. Böylece istikrarlı bir şekilde jel uygulamalarına devam edilmesiyle bu alışkanlıktan kurtulunabiliyor.

Hem erkek hem kadına uygulanabilir

Tırnak yeme tedavisinde jel uygulaması, hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabilir. Sadece cinsiyete göre yapılış tekniği tercihen değiştirilebilir. Kadınlar genelde parlak tercih ederken, erkekler mat tırnak yüzeyi tercih ediyor.

WhatsApp
Hemen Ara!