Ayak Bakımı Nedir?

Ayak Bakımı NedirPedikür veya ayak bakımı, ayak tırnaklarına ve tabanlarına yapılan bakımdır.

Tırnaklar kesilir, törpülenir, parmaklardaki ölü deri alınır ve tabandaki sertleşmiş deri tabakası, ponza ile veya özel freze ile temizlenir.

Modern hayatımızda insanlar kendi dış görünümüne ve konforuna eski zamanlara nazaran daha çok dikkat etmeye başladı. Eskiden manikür ve pedikür kuaförlerde, yani konunun tam olarak uzmanı olmayanlara yaptırılırken şimdilerde sadece el, ayak üzerine yoğunlaşmış estetik ve medikal merkezler açılmasıyla insanlar bu işlemleri kuaförlerde uygulatmayı tercih etmiyor. Bununu sebebi bu konularda profesyonelleşmiş uzmanlardan daha hijyenik bir işlem ve daha estetik bir görünüm elde etmek.

Pedikür için nasıl bir yer seçilmeli?

Pedikür veya ayak bakımını yaptırdığınız yer büyük önem taşır. Pedikür işleminde hijyene ve sterilizasyona çok dikkat edilmelidir. Uzmanların kullandığı malzemeler, aletler, ayakların konulduğu kap özel üretilmiş kimyasallarla temizlenmelidir. Müşterinin her uygulamasında tek kullanımlık farklı bir havlu kullanılması gerekir.

Ayak bakımı kimler tarafından yapılmalı?

Ayak bakımı bu konuda özel eğitim almış, kendini bu yönde geliştirmiş uzmanlar tarafından uygulanmalı. Eğer hizmet medikal bir ayak bakımı ise podoloji eğitimi almış kişilerce yapılmalıdır.

Pedikür veya ayak bakımının faydaları

Ayak bakımı kişisel bakımın önemli bir noktasıdır. Ayaklar sürekli kapalı ortamlarda bulunması sebebiyle mantar olma tehlikesiyle yüz yüzedir. Ayakların her zaman iyi havalanmış, kuru ve tırnaklarının doğru kesilmiş olması gerekiyor. Yanlış tırnak kesimi veya uzun tırnak ayakta batığa sebep olabilir. Batık, insanın konforuna büyük bir zarar verir. Bu ve benzeri sebeplerle ayak bakımı bir lüks veya zevk işi olarak değil, sağlığı ilgilendiren bir ihtiyaç olarak görülmelidir.

WhatsApp
Hemen Ara!