BlogManikür Pedikür Nedir?
manikür pedikür

Manikür Pedikür Nedir?

Kişisel güzellik ya da estetik, görsellik veya daha sağlıklı bir vücut anlayışı ile bireysel olarak yapılabilecek ya da tercih edilebilecek işlemlerden bir tanesi ya da uygulamalardan bir tanesi de, manikür pedikür olarak karşınıza çıkmaktadır. Peki manikür pedikür nedir? Aslında her ikisi de bir arada kullanılıyor olsa da, genel tanımlama şekli, tırnakların sağlığı, bakımı ve güzelleştirilmesidir. İfade de iki kelime kullanılıyor olsa da, tırnak olarak bütünleştirilmesi de mümkündür. Manikür kelimesinin el ve el tırnaklarının bakımı anlamına geldiğini bilmelisiniz. Pedikür kelimesinin ise, ayak ve ayak tırnaklarının sağlığı ve güzelliği için yapılan işlem olduğunu yani bakım işlemi olduğunu bilmelisiniz.

Neden Tercih Ediliyor?

Özellikle son dönemlerde, el ve ayak sağlığına gösterilen ilginin her geçen gün arttığı görülmektedir. Sağlıklı yaşam, güzellik, görsellik ya da düzenli, bakımlı birey anlayışından doğan ihtiyaç ile birlikte, manikür pedikür neden tercih ediliyor? Sorusunun karşılığı verilmektedir. Kişinin sağlığı, güzelliği, estetiği açısından yapılan bir bakım işlemi olduğunu, net şekilde ifade etmek mümkündür. Farklı sistemler olarak düşünmelisiniz. Bahsedildiği gibi el ve tırnak bakımı ile ayak ve tırnak bakımı olarak karşınıza çıkarılacaktır.

Nasıl Yapılır?

Sistemin uygulanması yani manikür pedikürü nasıl yapmalısınız? Sorusunun karşılığı basittir. Genel ifadenin kullanılması, manikür üzerinden örnek vermek ya da konunun aydınlatılmasının gerek duyulduğu durumda. Uygulanan işlemleri şu şekilde açıklayabiliriz. Mevcut cildi yumuşatma işlemi yapılacaktır. Görülen tırnak derisi geri bölgeye doğru itilecektir. Görülen tırnak diplerindeki ölü deriler tamamen temizlenecektir. Mevcut tırnaklarda törpüleme işlemi veya mevcut tırnaklarda şekil verme işlemi yapılacaktır. Parlatma ve cilalama ve oje sürme olarak belirtilen işlemler yapılacaktır. Bunun içerisine bazı güzellik merkezleri tarafından, el masajı gibi bir sistemin dahil edildiği de görülmektedir. Pedikür anlayışında nasıl yapılır? Sorusu gündeme getirildiğinde, aynı uygulamalardan bahsedilebilir. Yine cildin, ayak cildinin yumuşatılması ve ayak üzerindeki mevcut tırnak derisinin geri bölgeye doğru itilmesi ve tırnak diplerinin temizlenmesi temel işlem basamaklarıdır. Elbette ki tırnakların törpülenmesi, tırnaklara şekil verilmesi, tırnaklarda parlatma, cilalama ya da oje sürme işlemlerinin yapılması ve bunun ile birleştirilmiş ayak masajı uygulamasının yapılması da söz konusu olacaktır.

Kimler Yapabilir?

Bireysel olarak da kişisel olarak da basit bir şekilde yukarıda bahsedilen işlemleri yapmanız mümkün. Fakat genel anlamda, manikür pedikür uygulamasını kimler yapabilir? Sorusunun karşılığını, sertifikalı işletmeler ya da güzellik merkezleri verecektir. Bireysel olarak tırnaklarınızın derisini geriye itebilir, tırnak diplerindeki ölü derileri arındırma işlemini yapmaya çalışabilir, törpüleme ya da şekil verme, cilalama oje sürme gibi işlemleri yapabilirsiniz. Ancak bir güzellik merkezi ya da profesyonel yerden hizmet aldığınız durumda. Mevcut yaralanma ya da mevcut iltihap kapma veya mevcut mikrop kapma gibi olası sağlık sorunlarının önüne geçmiş ve profesyonel hizmet alarak, muhtemel hataları ortadan kaldırmış olursunuz.

Gerekli Olan Hijyen Şartları

Bir güzellik merkezini tercih ettiğinizde, en dikkat etmeniz gereken konu, gerekli olan hijyen şartları olacaktır. Hijyen şartları kullanılan aletlerden başlayacaktır. Törpüleme, kesme, şekillendirme gibi her türlü araç gerecin steril ortamlarda bulunması sağlanmalıdır. Ayrıca her bireyde kullanıldıktan sonra, bu tip tüm aletlerin gerekli makineler ya da kimyasallar ile dezenfekte edilmesinin gerektiğini unutmamalısınız.

Manikür Pedikür Uygulamasının Ömrü

Bu konuda gerekli tavsiye alacağınız yer, tahmin edeceğiniz gibi hizmet aldığınız yerler, güzellik merkezleri olacaktır. Ancak bildiğiniz ya da tahmin ettiğiniz üzere, manikür pedikür uygulamasının ömrü konusunda yaptırdığınız işlemden sonra, tırnakların şekil değiştirmesi, tırnakların uzaması, tırnakların parlaklığının kaybedilmesi, derilerin tırnak kökünden tekrar tırnak üzerine kadar gelmesi gibi gözlemleme yapabilirsiniz.

Manikür Pedikür Yaptırmanın Sağlığa Faydaları

Bu işlemi yaptırmanız gerçekten sizlere fayda sağlar mı? Manikür pedikür yaptırmanın sağlığa faydaları var mıdır? Kan dolaşımının arttığı görülmektedir. Stresin azaldığı görülmektedir. Pürüzsüz bir cilt ve pürüzsüz tırnaklar mevcut hale getirilmektedir. En önemlisi tırnaklarınızın sağlığıdır.

Manikür Pedikür Fiyatları

Bu konuda, manikür pedikür nedir? Sorusunda alacağınız hizmetler kapsamında, elbette bir ekonomik değerde bulunmaktadır. Manikür pedikür fiyatları konusunda, farklı güzellik merkezlerinin müşteri hizmetleri ya da iletişim bölümlerinden destek alabilirsiniz. Seçici olacaksanız, önce sertifika ya da yetki belgesine, hijyen kurallarına bakmanız, buna göre bir değerlendirme yapmanız ve fiyat talep etmeniz tavsiye edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir