BlogEl Bakımı Nedir?
el bakımı

El Bakımı Nedir?

Vücudun her bölümünde olduğu gibi, ellere de, sağlık açısından, hijyen açısından, estetik görünüm açısından, görsellik açısından bakım yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Peki el bakımı nedir? Çeşitli etkenler ile hava etkenleri, sıcak, soğuk ısı değişkenleri, kuruma ve benzeri etkenler ile yıpranmış, dokusunu kaybetmiş, çatlamalar göstermiş, grileşmiş el yüzeylerinin en azından ilk günkü görünümüne ya da pamuksu dokusuna kavuşması amacı ile dışarıdan müdahaleler yöntemi ile uygulayabileceğiniz bakım sistemleri anlamına gelmektedir.

El Bakımı Neden Gerekli?

Eller insan vücudunda görsel temasta en fazla kullanılan organlar arasında bulunmaktadır. El bakımı neden gerekli? Sadece estetik ve görsellik ya da zarafet açısından kaygılar ile değildir. Sağlık problemlerini ortadan kaldırmak amacı ile de el bakımı yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. El bakımı neden gerekli? Sorusunda bahsedildiği gibi, sadece kırışıklıkların giderilmesi gibi bir anlayış gündeme gelmeyecektir. Elbette kırışıklıkların giderilmesi, estetik, görsellik açısından ön plana çıkarılıyor olabilir ancak, mevcut yapının bozulması, mevcut yapının deforme olması, beraberinde hijyen açısından da sağlık problemlerini getirebilir. Ellerin kullanım alanlarını ya da kullanım şeklini kısıtlama gibi bir durumu ortaya çıkabilir. Bireysel olarak ya da profesyonel yardım almak sureti ile bakım yapmanız kaçınılmaz bir gerçek olacaktır.

El Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Herkes el bakımını nasıl yapmalı? Sorusuna kişisel yöntemler ile karşılık verilebilir, cevap verilebilir. Ancak genelde kullanılan yöntemlere bakıldığında, bireysel yönetim anlayışında nemlendirici kullanılmasının ön plana çıktığı görülmektedir. Elbette burada kaliteli bir nemlendiricinin tercih edilmesi gerekecektir. Tavsiye edilen uygulama ise, bu nemlendirme işleminin günde en az 3 defa uygulanmasıdır. Yaz mevsiminde yağsız bir nemlendirici tercih edilmesi gerekirken, kış aylarında ekstra nemlendirme ihtimaline karşı, kuru bir görüntüden uzak durmasını sağlamanız gerekecektir. Ayrıca bunun dışında ellerin bir parçası olarak görülen tırnaklara da manikür işleminin yapılması düşünülmelidir.

El Bakımında Gerekli Olan Hijyen Şartları

Burada dikkat etmeniz gereken detaylar, kullandığınız materyallerin kaliteli malzemelerden oluşacak olmasıdır. El bakımında gerekli olan hijyen şartları anlayışına baktığınızda, kremler yönünde bir tercihte bulunuyorsanız dikkat edin. Bilmediğiniz, tanımadığınız, insan vücuduna ya da tenine zarar verecek malzemelerden kaçınınız. Eğer fırçalama gibi bir sistemi ölü deriden kurtulmanız amacıyla gündeme getiriyorsanız da dikkat edin. Kullandığınız fırçayı her kullanımdan sonra steril etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Hangi Periyotlarla Tekrarlamalısınız?

Profesyonel destek almak suretiyle el bakımı yaptırmayı düşünüyorsanız, güzellik merkezlerine başvuru yapmak sureti ile olması gereken işlemi gerçeğe dönüştürmek istiyorsanız, el bakımı hangi periyotlarla tekrarlamalısınız? Sorusunda tavsiye edeceğimiz uygulamalar kesindir. 15 günde bir gidip, düzenli şekilde bakım faaliyetlerini ya da koruma uygulamalarını gerçekleştirmeniz olacaktır.

El Bakımının Sağlığa Faydaları

Eller, insan vücudunda en fazla görsele hitap eden ya da temas edilecek organlar arasında bulunmaktadır. El bakımının sağlığa faydaları arasında, her şeyden önce ellerin hijyen şartlarının sağlanması, deri dokusunun korunması, ölü derilerin temizlenmesi gibi özellikler bulunmaktadır. Olası mikrobik organizmaların yerleşmesine engel olunmaktadır. Aynı zamanda bireylere ya da yiyecek madde ile temasta bulaşması muhtemel mikrobik fonksiyonların ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Fiyatları

Profesyonel destek almaya karar verdiğinizde, bu konuda hizmet veren güzellik merkezleri ile irtibata geçersiniz. Yaşanması muhtemel bir problem olmadan gerektiği gibi sizlere uygun, bütçenize uygun fiyatların verildiğini göreceksiniz. Zannettiğinizin aksine, profesyonel, hijyen kurallarına dikkat eden güzellik merkezine başvuru yapmanız, astronomik fiyatlar anlamına gelmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir